poniedziałek, 20 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny zasady, czyli zanim weźmiesz kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja kredytów, to rozwiązanie polecane nie tylko tym, kredytobiorcom, którzy mają coraz gorszą płynność finansową, ale i tym, którzy chcą poprawić i zwiększyć swoją zdolność kredytową oraz uzyskać możliwość zaciągnięcia w przyszłości, kredytu na lepszych warunkach.

kredyt konsolidacyjny zasady

Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego należy odpowiedzieć sobie jednak na kilka podstawowych pytań:

1. Czy wiesz co to znaczy kredyt konsolidacyjny i na czym polega konsolidacja kredytów? Co ciekawe, wielu kredytobiorców nie wie jak poradzić sobie ze zbyt dużymi ratami kredytów, a kredyt konsolidacyjny traktuje, błędnie, jako kredyt oddłużeniowy.

2. Dlaczego chcesz skonsolidować zobowiązania: czy niezbędna jest szybka poprawa płynności finansowej czy zwiększenie zdolności kredytowej?

3. Jakie kredyty i pożyczki zamierzasz skonsolidować? Nie tylko, że nie musisz „łączyć” wszystkich, ale to ty zadecydujesz, które warto włączyć do kredytu. Pamiętaj, że banki samodzielnie ustalają jakie zobowiązania podlegają konsolidacji.

4. Jaka ma być konsolidacja? Czy będzie to kredyt:

  • konsolidacyjny gotówkowy czy
  • konsolidacyjny hipoteczny czy
  • kredyt z dodatkową gotówką.

5. Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny i jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać kredyt konsolidacyjny? Ważne jest zatem, aby nie tylko zapoznać się z ogólnymi propozycjami banków, ale i skontaktować się z wybranymi i porównać oferty.

W którym banku najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli zależy Tobie na cenie kredytu, to konieczne jest porównanie ofert z uwzględnieniem kosztów całkowitych. Zwróć uwagę na poszczególne elementy składowe kosztów – przy dobrej ocenie kredytowej możliwe jest ich negocjowanie.

Najważniejsze koszty kredytowe:

  • odsetki – zależą m.in. od wysokości oprocentowania,
  • prowizja kredytowa,
  • koszty dodatkowe, np. ubezpieczenie.

Dodatkowo pamiętaj, że wcześniejsza spłata niektórych kredytów i pożyczek może wiązać się z opłatą. Należy wówczas sprawdź umowy z bankami.

Okres kredytowania jest ważny, aby zmniejszyć nową ratę i poradzić sobie ze spłatą nowego kredytu. Jest to jedna z cech konsolidacji. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że im dłużej spłacasz zobowiązanie, to tym większy będzie koszt kredytowania.

Banki oferują również dodatkową gotówkę, którą to można przeznaczyć na spłacenie drogich pożyczek niebankowych.

Pamiętaj zawsze, że kredyt konsolidacyjny to jednak kredyt i przeprowadzona konsolidacja ZAWSZE zwiększa całkowite zadłużenie, ze względu na koszt pożyczenia kapitału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz